Zdravý život - RETERA

ŠTASTNY AŤ JSOU VŠECHNY BYTOSTI   /   SUBHAM ASTU SARVADŽAGATAN
*    ŠTASTNY AŤ JSOU VŠECHNY BYTOSTI      *     SUBHAM ASTU SARVADŽAGATAN      *
Přejít na obsah

Zdravý život

NA ZDRAVÍ
Zdravý životní styl -TIPY
Optimální příjem potravy
     Je mnoho alternativ optimálního příjmu potravy. Zejména skladby, časového rozložení, počtu jídel a kalorického obsahu. Obecně v dnešní době platí, že dochází k nadměrnému příjmu potravy a u nás by obecně člověk vystačil bez jakýchkoli negativních důsledků s průměrným omezením příjmu potravy cca 40%.
    Ideální je z mnoha důvodů (cirkadiánní rytmy, omezení produkce inzulinu po 17-18té hodině, očista jater a ledvin,....) omezení příjmů potravy po 17-18té hodině. Rozhodně nejíst na noc, neboť v noci by mělo docházet dle orgánových hodin k očistě a regeneraci orgánů. Pokud se nacpeme na noc jídlem mají celou noc metabolické orgány co dělat se zpracováním potravy a k regeneraci nedochází. Po letech takového trápení dochází k degeneraci a zánětům případně nádorům dlouhodobě přetěžovaných orgánů, jako jsou játra, ledviny, slinivka, slezina, střeva apod.
  Obecně platí, že rozumný je příjem potravy 2x až 3x denně. Při každém běžném jídle totiž vyskočí hladina krevního cukru a spustí se jeho nutná hormonální korekce (např. inzulínem), spouští se trávicí procesy a nutná hormonální sekrece. Tyto hormonální vlny nejsou lidem přirozené u způsobují celkovou zátěž organizmu a dlouhodobě poškození endokrinního a imunitního systému, což vede k nemocem. Zamezit pravidelnému uzobávání a mlsání, které neustále celý den startuje trávící procesy.
Půsty
  Jednou z variant časového omezení příjmu potravy je přerušovaný.půst. To je rozdělení na okna příjmu potravy cca 8h a bez příjmu potravy 16h, kdy tělo potravu zpracuje a očistí se. Detailně viz níže.
   Velmi doporučované pro většinu lidí dostupné jsou krátkodobé půsty. Například jednou týdně 1 denní půst. Člověk si zvolí pro něj optimální den pro očistu těla půstem, např. po "divokém" víkendu půstové pondělí pouze s příjmem čisté zdravé vody a případně bylinkovým či zeleným čajem. Jednou za čas  či k posílení imunity a zdraví je možný i delší několikadenní půst. To ale potřeba nastudovat, konzultovat a případně provádět pod dohledem. Ideálně začít s jednodenním půstem a zkoušet postupně delší s klidným a jemným vnímáním reakcí vlastního organizmu.
Přerušovaný půst
    Přerušovaný půst je označení pro způsob stravovaní, kdy se střídají fáze jídla a fáze půstu. Nepopisuje konkrétní složení jídelníčku ale dobu, kdy jídlo zařadit. 16/8 (16h půstu a 8h okno pro jídlo) nebo volnější 14/10 (14h půstu a 10h okno pro jídlo).
    Při přerušovaném půstu typu 16/8 může být např. vynechána večeře nebo snídaně. Kdo raději snídá např v 8 hodin, může mí oběd a pak končí s příjmem potravy kolem 16té hodiny odpoledne. Někdo začíná raději obědem třeba v 11 hodin, pak může následovat odpolední svačina a končí se večeří v 19 hodin. Během období půstu je třeba dbát na dostatečný příjem tekutin, díky kterému překonáme zároveň možnou únavu či hlad.
    Přerušovaný půst zlepšuje inzulínovou senzitivitu a zlepšuje hladiny růstového hormonu, čímž podporuje spalování tuků a budování svalové hmoty, zlepšuje buněčnou regeneraci, snižuje riziko srdečních onemocnění a zlepšuje kognitivní funkce. Pomáhá při redukci váhy, léčbě cukrovky 2. typu, při vysokých hladinách triglycerolů, LDL cholesterolu a chronickém zánětu.
    Neznamená to ale, že je půst vhodný pro každého: obecně se nehodí pro jedince trpící podváhou, v těhotenství, při kojení nebo pro děti ve vývoji. Nemocní a starší lidé by měli vždy konzultovat se svým lékařem. Nemusí být vhodný anebo bez lékařského dohledu možný pro diabetika nebo člověka, který se léčí s nádorovým onemocněním a u kterého už došlo k nebezpečně velkému úbytku hmotnosti.
Dělená strava  
Dělená strava je jedním z nejpřijatelnějších způsobů stravování.
Každý druh potravy vyžaduje jiný způsob zpracování (hormony,kyseliny, šťávy,...)
Kompatibilní jsou skupiny 1 a 2, 2 a 3. Skupiny 1 a 3 nejsou kompatibilní.
Špatné stravovací návyky
 Důležitý je uvědomělý vztah ke svému zdraví, tělu a k životu obecně. Není možné vyléčit žádné onemocnění, aniž bychom upravili své stravování a očistili své tělo o odpadních látek, zvláště pak játra a ledviny, jako nejdůležitější filtrační orgány.
Špatné stravovací návyky:
a)   Příjem konzervované, rafinované a tučné stravy, uzenin a cukrovinek, při jejichž zpracování se spotřebovává mnoho kyslíku a energie. Naprosto nevhodné jsou Fast Foodové potraviny. Organizmus při jejich zpracování zažívá kyslíkové hladovění. Důsledkem je výskyt patogenní mikroflóry a rakovinných buněk.
b)   Špatné rozkousávání potravy. Užívání tekutin při nebo po hned jídle, čímž dochází ke snížení koncentrace trávících šťáv v žaludku, játrech a slinivce. Tím se brání kvalitnímu zpracování potravy. Tak pak hnije a překyseluje organizmus.
c)    Jíst jen do 17-18té hodiny, neboť po 17-18 hodině přestává slinivka břišní produkovat trávící šťávy a potrava prochází do střev, kde zahnívá a mění se na tuky.
Detoxikační orgány
Játra – přirozenou očistu jater podpoří především dostatečný pitný režim, čerstvě vymačkané zeleninové šťávy, citronová šťáva nebo jaterní čaje. Z bylinek především ostropestřec mariánský.

Střeva – je důležité myslet na naší střevní flóru, posilovat ji, aby byla schopná bojovat s vetřelci a správně zpracovala procházející tráveninu. Ne nadarmo se říká, že střeva jsou náš druhý mozek – to, v jakém stavu máme střeva, může ovlivňovat i naši náladu. Vhodná jsou probiotika, lněná semínka, psyllium, lehká zdravá strava a dostatek tekutin.

Lymfatický systém – pokud se cítíte oteklí, unavení a podráždění, zpozorněte. Na vině může být stagnující lymfa. V takovém případě je fajn zajít si na lymfatickou masáž a lymfu podpořit i bylinnými čaji a tinkturami. Tok lymfy podpoří také svižná chůze nebo plavání.

Ledviny - spolu s játry a střevy fungují jako filtr škodlivých látek. Zastávají mnoho důležitých funkcí, a proto si zaslouží pořádnou péči.
Created by Ing. Jaroslav Krajíček - www.jakr.cz
RETERA
Život může přinášet bolesti a masáže mohou přínášet úlevu.
Léčivá moc doteku odstraňuje stres, aktivuje imunitu a navrací zdraví.
Návrat na obsah