Zdraví - RETERA

ŠTASTNY AŤ JSOU VŠECHNY BYTOSTI   /   SUBHAM ASTU SARVADŽAGATAN
*    ŠTASTNY AŤ JSOU VŠECHNY BYTOSTI      *     SUBHAM ASTU SARVADŽAGATAN      *
Přejít na obsah
Zdraví
pár typů na zdravý životní styl
Přerušovaný půst
  Přerušovaný půst  je označení pro stravovací vzorec, kdy se střídají fáze půstu a fáze jídla. Nepopisuje konkrétní složení jídelníčku ale dobu, kdy jídlo zařadit. 16/8 (16 hodin půstu a osmihodinové okno pro jídlo) nebo volnější 14/10 (14 hodin půstu a desetihodinové okno pro jídlo)
  Při přerušovaném půstu typu 16/8 může být např. vynechána večeře nebo snídaně. Kdo raději snídá např v 8hodin, může mí oběd a pak končí s příjmem potravy kolem 16té hodiny odpoledne. Někdo začíná raději obědem třeba v 11 hodin, pak může následovat odpolední svačina a končí se večeří v 19 hodin.
  Kalorický příjem se u přerušovaného půstu nemění. Během období půstu je ale třeba dbát na dostatečný příjem tekutin (čistá voda, neslazený čaj, ale možná je i káva), díky kterému překonáme zároveň možnou únavu.
  Přerušovaný půst zlepšuje inzulínovou senzitivitu a zvyšuje hladiny růstového hormonu, čímž podporuje spalování tuků a budování svalové hmoty, zlepšuje buněčnou regeneraci, snižuje riziko srdečních onemocnění a zlepšuje kognitivní funkce. IF pomáhá při redukci váhy, léčbě cukrovky 2. typu, při vysokých hladinách triacylglycerolů, LDL cholesterolu a chronickém zánětu.
Neznamená to ale, že je půst vhodný pro každého: obecně se nehodí pro jedince trpící podváhou, v těhotenství, při kojení nebo pro děti ve vývoji. Nemocní a starší lidé by jakékoliv zásadnější omezení stravy měli vždy konzultovat i se svým lékařem. Půst si dovedu představit jako prospěšný a očistný proces například u jedince s nadváhou a hypertenzí, ale už nemusí být vhodný anebo bez lékařského dohledu možný pro diabetika nebo člověka, který se léčí s nádorovým onemocněním a u kterého už došlo k nebezpečně velkému úbytku hmotnosti.
Detoxikační orgány
Játra – přirozenou očistu jater podpoří především dostatečný pitný režim, čerstvě vymačkané zeleninové šťávy, citronová šťáva nebo jaterní čaje. Z bylinek především ostropestřec mariánský.

Střeva – je důležité myslet na naší střevní flóru, posilovat ji, aby byla schopná bojovat s vetřelci a správně zpracovala procházející tráveninu. Ne nadarmo se říká, že střeva jsou náš druhý mozek – to, v jakém stavu máme střeva, může ovlivňovat i naši náladu. Vhodná jsou probiotika, lněná semínka, psyllium, lehká zdravá strava a dostatek tekutin.

Lymfatický systém – pokud se cítíte oteklí, unavení a podráždění, zpozorněte. Na vině může být stagnující lymfa. V takovém případě je fajn zajít si na lymfatickou masáž a lymfu podpořit i bylinnými čaji a tinkturami. Tok lymfy podpoří také svižná chůze nebo plavání.

Ledviny - spolu s játry a střevy fungují jako filtr škodlivých látek. Zastávají mnoho důležitých funkcí, a proto si zaslouží pořádnou péči.
Přírodní zdroje zdraví
Komonicové víno - recept
do 1 litru kvalitního červeného vína naložíme na 10 dní 10 g sušené nati komonice, občas protřepeme, poté slijeme. Užíváme 3x denně kávovou lžičku před jídlem po dobu 14 dnů (pokud přípravek dobře snášíme, můžeme po 3-5 dnech zvýšit dávku až na 3x denně polévkovou lžíci). Nepřekračujeme dobu 14 dnů, další opakování minimálně po 3 měsících, maximálně 4x ročně. Toto víno zlepšuje krevní oběh a regeneruje menší cévy (červené popraskané žilky).
Přírodní zdroje minerálů a vitamínů
Zinek - dýňová a slunečnicová semínka
Vitamín A - do zlatova osmažená mrkev
Hořčík, vápník, vitamín E - naklíčená pšenice, pšenice se nechá namáčet v umělém sítku, celou naklíčenou dlouho žvýkáme
vitamíny B - potravinářské droží, ve vlažné vodě, na lačno
Jód - mořské ryby (hlubinné), mořské řasy, višňový a třešňový kompot
Vláknina - čekankový sirup (neslazený)
Zeleninový vývar
Zeleninu co dům dal, především kořenovou zeleninu (mrkev, petržel, celer, červená řepa, brambor, okurka, česnek, cibule, brokolice ....). Přidáme kmín, případně špetku kurkumy a pepře. Nesolíme! Vaříme jen krátce, cca 8 minut. Scedíme, zeleninu vyhodíme (kompost). Vývar je zásaditý, pomáhá proti překyselení organismu. Njlépe vypít do půl hodiny po přípravě.
Čerstvá vejce
Domácí, z volného chovu. Jsou zdrojem bílkovin (esenciálních aminokyselin) a vitamínů A, D, E i B-komplexu. Konzumace přispívá i k optimální hladině zinku a železa. Vynikající zdroj cholinu pro tvorbu buněčných membrán a k posilování nervové činnosti. Obsahují i značný podíl luteinu a zeaxanthinu, antioxidantů především pro podporu a zlepšení zraku. Ve žloutku jsou především zdravé tuky (cca 200mg cholesterolu). Zdravá konzumace cca 1 vejce za den.
Zdravé oleje
OLIVOVÝ - snižuje hladinukrevního cukru, podporuje tvorbu kostí a vstřebávání vápníku. Omega-9 snižuje riziko rakoviny žaludku, stževa, vajčníků, prostaty a kůže.
SLUNEČNICOVÝ - obsahuje antioxidanty včetně vitamínu E a vitaminy řady B. Vitamínu D má více než rybí tuk. Osvědčený i při zevním použití, regeneruje pokožku, mírní exémy.
ŘEPKOVÝ - obsažené látky mají pozitivní vliv na srdce a cévy. Pomáhají snižovat krrevní tlak, zmírňují záněty a snižuje hladinu krevních tuků. Vhodný i na vlasy.
SÓJOVÝ - zajímavý obsah fytosterolů snižujících obsah krevních tuků.V kombinaci s avokádem tiší bolesti kloubů. Hydratuje pokožku.
SEZAMOVÝ - tradičním prostředkem ajurvédské medicíny. Blahodárně působí na cévy a srdce.Při pokusech dokázal zastavit růst mealonum a množení rakovinných buněk tlustého střeva a žaludku.
LNĚNÝ - má protizánětlivé účinky. Pomáhá při zánětu kloubů, šlach a onemocnění střev. Snižuje riziko infarktu a srdečních onemocnění.
Zlatobýlová mast
Úžasná mast vhodná pro reflexní terapii i pro použití pro domácí masáže a terapie.
Zlatobýl patří k nejcennějším léčivým bylinám. Má stahujicí a diuretické účinky. Proto se používá jako diuretikum při chronických nemocech ledvin a močových cest, při zvětšení prostaty, při poruchách látkové výměny a při průjmech.
Použití: Zlatobýlová mast je velmi vhodná na špatně se hojící a zanícené rány, při cirhóze, kožních alergiích, cystách, ekzémech, lupénce, žloutence, ale i dně, astmatu a revmatismu, ztvrdnutí břicha, bércových vředech, bulkách v prsou, apod. Konečkem čistého prstu se pouze dotkneme masti a ještě si prst otřeme o okraj kelímku (čím méně masti, tím lépe). Jedná se o informační působení a větší množství masti by ucpalo póry pokožky a snížilo rezonanční účinek. Konečkem prstu pak do postiženého místa vetřeme stopové množství masti a 1 minutu počkáme. Poté silně třeme místo dlaní (15x až 20x) až do znatelného prohřátí místa. Toto ošetření provádíme 2x až 3x denně. U zranění, či jiném poškození pokožky pochopitelně postižené místo netřeme, ale nahradíme to tím, že asi na minutu na ošetřené místo přiložíme dlaň rozehřátou silným třením dlaní o sebe! (https://www.jukl.cz/p/zlatobylova-mast)(domácí samo výroba)
Javorový sirup a jedlá soda úprava pH, přírodní chemoterapie??
Recept: Smíchejte jeden díl sody se třemi díly (čistého 100%) javorového sirupu v malé misce nebo kastrůlku, nejlépe v ohřívané vodní lázni. Směs za stálého rychlého míchání 5 minut udržujte na 40, maximálně na 45 st.C. Berte jednu čajovou lžičku denně. Tuto dávku lze brát i 3x denně podle potřeby a okolností.
Za tepla vytvořená směs chemicky čisté jedlé sody (hydrogenuhličitan sodný; NaHCO3) a javorového sirupu je velmi efektivní prostředek proti všem druhům rakoviny. Ohřátím se na sebe pevně navážou molekuly sody a javorového sirupu a takto vybavená glukóza může zamířit k rakovinovým buňkám. Javorový sirup zjevně umožňuje a zvyšuje průnik sody do všech částí těla, dokonce i tam, kam se ostatní prostředky dostanou jen obtížně nebo vůbec. Patří k nim centrální nervový systém (CNS) chráněný mozko-krevní bariérou, klouby, zapouzdřené nádory pravděpodobně i oči.
Je velmi důležité nepoužívat jedlou sodu, která obsahuje hliník. Kupujte jen chemicky čistou jedlou sodu nebo produkt (lékárny).
zdroj - internet - velmi rozšířeno, např velmi zajímavý a obsáhlý článek na: http://www.harmoniezivota.cz/javorovy_sirup.html

Nezralé ořechy pro zdraví - Domácí léky
Sirup na imunitu
nasbíráme si čtyřicet menších zelených ořechů. Pečlivě je umyjeme a pokrájíme na kousky. Vložíme do sklenice a zalijeme litrem kvalitního domácího medu (pokud nemáme domácí, můžeme použít i z obchodu, jen raději nekupujme ty s nápisem, že jsou ze směsi medů z EU a mimo EU, jejich zdravotní přínos je téměř nulový). Sklenici dáme na slunečné místo na měsíc a půl. Občas nádobu protřepeme. Nakonec už jen sirup přecedíme a rozlijeme do vyvařených lahviček. Uskladníme v tmavém a chladném místě. Podáváme preventivně lžičku ráno a večer. Sirup se dá využít i při žaludečních problémech. V takové situaci podáváme jednu polévkovou lžíci denně.
Olej proti parazitům a na očištění organismu
deset zelených ořechů nasekáme a zalijeme půl litrem panenského olivového oleje. Nádobu uzavřeme a odložíme do tmavé, ale teplé místo. Obden protřepeme. Přecedíme, rozlijeme do lahviček, uzavřeme a dáme do lednice. Na detoxikaci podáváme lžíci oleje z nezralých ořechů denně po dobu dvou týdnů. Proti parazitům je dávkování lžička před každým hlavním jídlem.
Odvar na kožní problémy
při různých kožních problémech a nebo při špatně se hojících zraněních a popáleninách připravíme z mladých nadrcených a usušených ořechů odvar (tady lze využít i výše zmíněné slupky již téměř zralých vlašáků). Hrstku povaříme pod pokličkou se sklenicí vody. Tekutinou kůži omýváme a nebo do ní namočíme látkový obklad nebo gázu. Pozor – barví a u některých lidí může vyvolat alergickou reakci (i když to druhé je dost vzácné).
Tinktura ze zelených ořechů a slupek
litrovou nádobu naplníme do poloviny nasekanými slupkami (nebo dvaceti až třiceti pokrájenými nezralými ořechy) a naplníme čtyřicetiprocentním čistým alkoholem. Odložíme do tmy na měsíc. Přecedíme a uskladníme. Tradičně se podává malá lžička při žaludečních potížích, na uklidnění a při problémech s močovou soustavou. Může přinést úlevu i při chřipce a nachlazení, ale z důvodu vysokého obsahu alkoholu je vždy důležité přihlédnout i k tomu, jaké jiné léky máme předepsané.
Nová Germánská Medicína
Nová germánská medicína
- zcela nový pohled na vznik nemocí
Dr. Hamer předložil v roce 1981  na Katedře medicíny Univerzity v Tübingenu svůj objev podložený a ověřený, v němž dokazuje, že každé onemocnění začíná specifickým emočně vyhraněným biologickým konfliktem či šokem. Z tohoto objevu se vyvinul naprosto nový revoluční směr medicíny nazvaný jako Germánská nová medicína a později v zámoří též Meta Medicína. Tento objev, prokázaný již na desetitisících pacientů, nám dává porozumění vzniku, průběhu a vyléčení jakéhokoli onemocnění.
Stejně jako funguje gravitační zákon na zemi, fungují i zákony vzniku onemocnění, které označuje Dr.Hamer mimo jiné za železné pravidlo rakoviny:
1.      Příčina každého onemocnění spočívá v konkrétním prožitém konfliktu nebo šoku. Může to být jakákoliv událost, která je Nečekaná, Dramatická, Izolovaná a Bez strategie řešení. Tento šok se projevuje okamžitě na 3 úrovních: mysl, mozek a orgán. Konkrétní emoční náplň (o té rozhoduje mysl) určuje konkrétní místo dopadu na relé mozku a tím i projev v konkrétním orgánu.
2.      Každé onemocnění má dvě fáze – stresovou, kdy se snaží mysl i tělo řešit konflikt a léčebnou, kdy je konflikt v mysli vyřešen a relé mozku i orgán se opravuje. Po dokončení je tkáň dokonce odolnější a zdravější, čímž chce organismus zabezpečit, že se něco podobného v budoucnu již nestane.
3.      a) Tělo člověka se v mateřském těle vyvíjí ze třech původních zárodečných plátků, zvané entoderm, mesoderm a ektoderm. Z těchto zárodečních plátků se pak vyvíjejí všechny orgány. Pro Novou medicínu je důležité, že v závislosti na příslušnosti orgánu k těmto plátkům, probíhají fáze onemocnění a orgánové reakce svým specifickým způsobem a podle projevu onemocnění se určuje, v jaké fázi se onemocnění nachází.       
      b) V počátcích embryonálního vývoje se též definuje pravo/levá dominance, jež určuje dopad konfliktu na pravou či levou stranu mozku a tím i p/l stranu těla. Podle tohoto pravidla lze pak určit, zda se konflikt udál ve vztahu s partnerkou, otcem, matkou, šéfem v práci, dítětem apod.
4.      Mikroby, bakterie a viry nejsou našimi nepřáteli, ale naopak pomáhají vytvářet naše vnitřní prostředí a v obou fázích nám významně pomáhají. Smysl bránit se proti nim léky má jen tehdy, když se příliš přemnoží a tělo nemá sílu je samo regulovat.
5.      Onemocnění není chybou, zlým osudem ani tajemnem neznámého. Je to přesný program přírody = smysluplná reakce těla na konkrétní konfliktní situaci.
DOSLOV
PS - doslova doslov :-)
Domnívám se, že žádný lék, bylina ani jiný prostředek není samospasitelný. Ke vzniku chronických a závažných onemocnění často lidé ujdou dlouhou cestu porušování základních potřeb lidského těla pro jeho zdravý vývoj. Nezdravý živostní styl, chemicky ošetřené poraviny, znečištěné prostředí, dlouhodobý stres, špatná volba povolání, problémy ve vztazích a rodině, negativní nastavení mysli a přístup k životu, to vše bývá čato příčinou vzniku těch nejtěžších chorob.
K obnovení zdraví je poté nejmoudřejší cestou odstranit příčiny vzniku nemoci a nastolit harmonický stav těla, duše i ducha. Velmi prospěšným zdá se býti i obnovení harmonického vztahu se svým okolím a přírodou. Častý pobyt v přírodě, bosá chůze, pravidelná dostaveníčka sama se sebou třeba ve formě meditace, různé techniky dýchání, provozování různých forem umění atd. atd. mohou býti velmi prospěšné pro nastolení vnitřní harmonie v těle. V každém případě je moudré přistupovat ke svému tělu i životu pokud možno odpovědně, naslouchat mu a reagovat na jeho potřeby.
K uzdravování vědomým lidem dnes opět často pomáhají byliny v různých formách, recepty s využitím různých přírodních látek a potravin i "babské rady" v nichž je často po staletí ukryta moudrost našich předků. Nechť jsou tedy všechny bytosti šťastny a zdrávy ;-)

Created by Ing. Jaroslav Krajíček - www.jakr.cz
RETERA
Život může přinášet bolesti a masáže mohou přínášet úlevu.
Léčivá moc doteku odstraňuje stres, aktivuje imunitu a navrací zdraví.
Návrat na obsah